Stulecie kobiet w mundurach
Tegoroczne święto miało wyjątkowy charakter – przypadło w setną rocznicę powołania policji kobiecej w Polsce. Pierwszych 30 umundurowanych policjantek pojawiło się na ulicach Warszawy i Łodzi wiosną 1925 roku.
– Pojawienie się pań było kamieniem milowym w dzisiejszej naszej formacji. Dziś po 100 latach kobiety zajmują stanowiska zarówno policyjne jak i cywilne od wykonawczych po kierownicze, co widzimy na przykładzie Komendy Powiatowej Policji we Wschowie – podkreślił inspektor Tomasz Zgirski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Obecnie w lubuskiej policji służy 665 policjantek oraz pracuje 568 kobiet na stanowiskach cywilnych. Ich obecność widoczna jest we wszystkich pionach – od patroli ulicznych po laboratoria kryminalistyczne i stanowiska kierownicze.
Awanse dla najlepszych
Rozkazami personalnymi komendanta wojewódzkiego oraz komendanta powiatowego na wyższe stopnie policyjne mianowano łącznie 23 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów młodszych awans otrzymał jeden policjant, w korpusie aspirantów – 10 funkcjonariuszy, a w korpusie podoficerów – 5 policjantów. Najmłodszy korpus szeregowych wzbogacił się o siedmiu nowo mianowanych starszych posterunkowych.
Akty mianowania wręczyli komendant powiatowy policji nadkomisarz Andrzelika Łuczak oraz inspektor Tomasz Zgirski.
Podziękowania dla partnerów
Podczas uroczystości wyróżniono także osoby i instytucje szczególnie zasłużone we współpracy z policją. Pamiątkowe statuetki otrzymali prezes Sądu Rejonowego we Wschowie Romana Metelica oraz zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Tomasz Maciejewski.
– Wasze wysiłki w zakresie prewencji, ścigania przestępców, reagowania na zagrożenia oraz wsparcia lokalnych społeczności mają fundamentalne znaczenie dla jakości życia mieszkańców całego regionu – mówił inspektor Zgirski, przytaczając dane z badań opinii publicznej, według których aż 86% Polaków uważa nasz kraj za bezpieczne miejsce.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Samorządy doceniają policję
Przedstawiciele władz lokalnych jednogłośnie podkreślali znaczenie policji dla rozwoju powiatu. Starosta Wschowski Waldemar Starosta zaznaczył, że bezpieczeństwo mieszkańców jest warunkiem koniecznym dla realizacji ambitnych planów inwestycyjnych samorządu i nie tylko.
– Dla nas bardzo istotne jest to, że wspieracie nas, uczestniczycie w różnego rodzaju spotkaniach, odprawach, szkoleniach, które organizujemy dla naszych pracowników, dla dyrektorów szkół – mówił starosta, dziękując za prelekcje dotyczące nowej ustawy o ochronie ludności oraz zagrożeń o charakterze dezinformacyjnym czy terrorystycznym.
Burmistrz Miastai i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak pochwalił sprawność współpracy z komendant Łuczak. – Bardzo mi się podoba ton rozmów, jaki toczymy kiedy mamy coś do rozwiązania. Mniej więcej rozmowa trwa tak 30-45 sekund. Sprawę mamy załatwioną – przyznał z uznaniem.
Przypomnienie o tradycji
Inspektor w stanie spoczynku Tomasz Kłosowski przypomniał o tradycji rozpoczynania obchodów od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na terenie komendy. To właśnie marszałek 106 lat temu powołał do życia policję państwową, w tym także formację kobiecą.
Podczas uroczystości wyświetlono specjalnie przygotowany film dokumentujący stuletnią historię kobiet w polskiej policji. Pierwszą komendantką została 33-letnia Stanisława Paleolog, która 26 lutego 1925 roku objęła kierownictwo policyjnej kobiecej brygady sanitarno-obyczajowej w Warszawie.
Początkowo policjantki zajmowały się głównie sprawami dotyczącymi handlu ludźmi, przestępstw obyczajowych i ochrony nieletnich. Z czasem ich kompetencje znacznie się rozszerzyły – dziś kobiety służą na wszystkich stanowiskach, od patroli ulicznych po funkcje komendantów.
Msza święta w intencji policjantów odbędzie się 24 lipca o godzinie 10:00 w klasztorze ojców franciszkanów we Wschowie.